Mélyhűtött készítmények felhasználása


A válogatásban olyan fagyasztott ételek maradtak benn, melyek ma is kaphatóak, vagy jó példái annak, hogy hogyan lehet alkotó fantáziával a majdnem készre gyártott ételeket ízletesebbé és egyedivé tenni. Akár minden alkalommal máshogy ízesítve úgymond' megbolondítva.



A MIRELITE Csepel Hűtőipari Kft. története 1942-ben kezdődött és 1945-ben vett jelentős fordulatot, amikor Magyarországon elsőként gyorsfagyasztott termékek gyártásába kezdett. 


I. ZÖLDSÉGEK

II. HÚSOK

III. GYÜMÖLCSÖK


Általános tudnivalók

A Mirelit, illetve mélyhűtött ételek mind nagyobb szerepet játszanak étrendünkben. A Mirelite készítményeknek nemcsak az az előnyük, hogy igen gyorsan készíthetők el de a gyorsfagyasztás az egyedüli módszer, amelynek segítségével az élelmiszerek eredeti ízét, illatát, vitamin-és tápanyagának jelentős részét is meg lehet őrizni. 

Könyvemnek ez a része tulajdonképpen szoros tartozéka a Gyors vacsorák című fejezetnek, amennyiben az ebből készíthető ételek egyúttal oda is sorolhatók. Kénytelen vagyok azonban külön részben foglalkozni a gyorsfagyasztott ételekkel, mert azok készítése nem egyezik a frissen vett zöldségek, főzelékek stb. készítésével. Sőt, az előírások szigorú betartása itt lényeges, hiszen a gyorsfagyasztás által nyújtott előnyöket a háziasszony jól ki tudja használni, ha gondosan ügyel az előírásokra. Ha ezt elmulasztja, könnyen elronthatja az ételeket, s a különböző készítmények könnyen elveszíthetik friss ízüket és vitamintartalmukat. 

A gyorsfagyasztott ételek megjelenése egyszerre megszüntette az időszaki ételek fogalmát. Azóta ugyanis a nyári főzelékeket, gyümölcsöket az év bármely szakában frissen fogyaszthatjuk.

Három pontban összegezhetem a gyorsfagyasztott ételek előnyeit:

1. Szükségtelen mindennemű konyhai előkészítés, tisztítás, válogatás. A háziasszony a gyorsfagyasztott árut főzésre készen kapja. A munka és időnyereségen felül anyagi megtakarítást is jelent a tisztítási veszteség kiküszöbölése.

2. Ez a termék a friss áruval csaknem azonos táp- és vitaminértékű, hiszen semmiféle konzerváló anyagot nem tartalmaz. Gyorsfagyasztásra kizárólag I. osztályú válogatott áru kerülhet, tehát már ez is magasabb táp- és vitamintartalmat jelent, ezért jobb, mint az átlag minőségű friss áru.

3. A téli vitaminhiányos időben vitaminforrásul szolgál és megszünteti a zöldség-és gyümölcsfogyasztás idényszerűségét. A nálunk forgalomban levő Mirelit készítmények elkészítését receptek formájában ismertetem. Ismételten megjegyzem, hogy ezek az ételek gyors vacsorákként igen jól alkalmazhatók. 

 
I. ZÖLDSÉGEK

Előírás:

Ügyelni kell arra, hogy a gyorsfagyasztott zöldség főzés előtt fel ne olvadjon. A megfagyasztott csomagot hirtelen forró vízbe mártjuk, így a csomagolóanyag a tömbről könnyen levehető. Majd kisebb részekre osztjuk, hogy a gőz egyenletesen átjárja; ezáltal a főzés egyenletességét biztosítjuk. Ha a zöldség polyethylén zacskóban van, úgy a zárást biztosító kis drótdarabot vagy egyéb zárat levesszük, és a zöldség neműt kiborítjuk. Ilyenkor szükségtelen a csomagot forró vízbe mártani. Vigyázzunk, hogy a felmelegítés ne történjék hirtelen, de ügyeljünk arra is, hogy a zöldséget ne főzzük feleslegesen, mert ezáltal veszít vitamintartalmából, és könnyen összeesik. A gyorsfagyasztott zöldség a friss zöldség főzési idejének ½ - ¾ része alatt már készen tálalható. A zöldség főzéséhez a lehető legkevesebb vizet használjuk, de azt is forraljuk fel, mielőtt a zöldséget beletennénk. Ez azért szükséges, hogy a vízben feloldódott ízek és tápanyagok vesztesége a lehető legkisebb legyen. A zöldségféléket mindig fedő alatt főzzük, vagy pároljuk. A szép friss zöld színt az alacsony főzési idővel tudjuk biztosítani. Szódabikarbónát ne használjunk a zöld szín megtartása érdekében, mert az amúgy is könnyen puhuló áru petyhüdtté válhat. Az elkészített zöldségféléket lehetőség szerint azonnal tálaljuk. A zöldségeket általában jobb párolni, mint főzni. A zöldséget forró zsírba dobjuk bele, és lehetőleg saját levével pároljuk, jól zárható fedő alatt.

KARFIOL LEVES (1 doboz 4 személy részére elegendő)

Világos rántást készítünk 1 liter hideg vízzel felengedjük és felforraljuk. Sóval, petrezselyemzöldjével, egy kevés Yestorral ízesítjük. Beledobjuk a karfiolt és kb. 5 percig főzzük. Vajas galuskát főzünk bele és tejföllel tálaljuk.

KARFIOL FŐZELÉK (1 doboz 3 személy részére elegendő)

A karfiolt kevés forró vízben kb. 5 percig főzzük. Ha megpuhult, tejföllel behabarjuk. Sóval, pici cukorral, apróra vágott petrezselyemzöldjével ízesítjük, pici darab vajat dobunk bele. Tálaláskor 1 tojás sárgájával elkeverjük.

KARFIOL CSŐBEN SÜTVE (1 doboz 3 személy részére elegendő)

Kevés, gyengén sózott vizet forralunk; beletesszük a karfiolt és 4-5 percig főzzük. Óvatosan szitára tesszük, levét lecsurgatjuk. Zsírral kikent tűzálló tálra helyezzük, leöntjük Beshamell vagy Mornay mártással (lásd Mártásoknál), megszórjuk reszelt sajttal és forró sütőben szép pirosra sütjük.

RÁNTOTT KARFIOL (1 doboz 2-3 személy részére elegendő)

A karfiolt szobahőmérsékleten néhány órán át felolvasztjuk. Levét jól lecsurgatjuk, még meg is törölgetjük. Megsózzuk, lisztbe, tojásba és zsemlemorzsába forgatjuk, majd forró, bő zsírban vagy olajban kisütjük. Burgonyapürét vagy rizst és tartármártást adunk mellé.

KARFIOL FELFÚJT (1 doboz 5 személy részére elegendő)

4 dkg vajat 4 dkg liszttel habzásig hevítünk, majd felengedjük 1 dl tejjel, és addig főzzük, folytonos keverés mellett, amíg elválik a lábas szélétől. Ha kihűlt, egyenként hozzákeverünk 4 tojás sárgáját, és végül a tojások keményre felvert habját. Ezalatt a karfiolt kevés forrásban levő sós vízbe dobjuk, és 3-4 percig főzzük, majd szitára téve, levét alaposan lecsurgatjuk. Tűzálló tálat kizsírozunk, az elkészített tojásanyagot a rózsáira szedett karfiollal soronként lerakjuk. Tetejét a tojásanyag képezze. Előmelegített sütőben, nem nagy tűznél, szép pirosra sütjük. Tálaláskor olvasztott vajjal leöntjük.

KARFIOL SALÁTA I. (1 doboz 3 személy részére elegendő)

A karfiolt gyengén sózott vízben 5 percig főzzük. Levét lecsurgatjuk. Salátás tálban kevés mustárt kis cukorral és 1 evőkanál ecettel elkeverünk, picit megsózzuk és felengedjük kb. 2 dl vízzel. Ebbe tesszük a már kihűlt és rózsáira szétszedett karfiolt. Óvatosan néhányszor megkeverjük és ½ órai állás után tálaljuk.

KARFIOL SALÁTA II. (1 doboz 4 személy részére elegendő)

A karfiolt forró sós vízbe dobjuk és kb. 5 percig főzzük. Levét alaposan lecsurgatjuk és kihűtjük. Rózsáira szedve, sűrű tartármártással összekeverve tálaljuk.

LECSÓ (1 csomag 3 személy részére elegendő)

Zsírt forrósítunk és a lecsót beletéve, fedő alatt puhára pároljuk. Ha zsírjára sült, 2-3 db felvert tojást öntünk rá, és addig hagyjuk a tűzön, folytonos keverés mellett, amíg a tojás megkeményedik. Tehetünk bele karikákra vágott virslit vagy főtt kolbászt is.

RÁCBURGONYA (1 csomag lecsó 4 személy részére elegendő)

¾ kg burgonyát héjában megfőzünk, megtisztítjuk és felkarikázzuk. Zsírozott lábasba vagy tűzálló tálba a lecsóval felváltva soronként lerakjuk. Minden sor lecsót kis kanálka zsírral meglocsolunk. Tetején egy sor burgonya legyen. Tejföllel leöntve forró sütőben megsütjük.

LECSÓS HABART TOJÁS (Személyenként 5 dkg lecsót és 2 tojást számítunk)

A szobahőmérsékleten kissé megolvasztott lecsót az elhabart tojásokhoz vegyítjük. Ízlés szerint sózzuk, és serpenyőben forró zsírban megsütjük. Tetejét megszórjuk pirospaprikával, és azonnal fogyasztjuk.

VITAMIN SALÁTA (1 csomag lecsó 4 személy részére elegendő)

A gyorsfagyasztott paradicsomot és paprikát szobahőmérsékleten kicsit felolvasztjuk, összevágjuk, maid sós, ecetes, cukros vízzel jól összekeverve ½ órán át állni hagyjuk. Tálaláskor ízlés szerint 1 kanál étolajat és apróra vágott petrezselyemzöldjét szórunk a tetejére. A csomagban levő hagymát is beletehetjük, ha azonban azt kihagyjuk, más ételhez elhasználhatjuk.

PAPRIKÁS RÁNTOTTA (1 személyre 1 db paprikát és 2 tojást veszünk)

A karikákra vágott paprikát összekeverjük a felütött tojásokkal, megsózzuk és forró zsírban, amelybe kevés vöröshagymát reszeltünk, megsütjük. Pirospaprikával meghintve tálaljuk.

PARADICSOM LEVES

A paradicsomot, ha szobahőmérsékleten kissé felengedett, passzírozó gépen nyersen áthajtjuk. Világos rántást készítünk, felengedjük kevés hideg vízzel, és az áttört paradicsommal. Sóval, cukorral ízesítjük és felforraljuk. Tálalás előtt külön lábasban főtt rizst teszünk bele. Nagyon jó
Ugyanúgy készítjük, mint a paradicsomlevest, csak sűrűbbre hagyjuk.

PARADICSOMOS TOJÁS (Egy személyre 1 db paradicsomot és 1 db tojást számítunk)

Tejföllel elhabart tojásokból rántottát készítünk. Amikor a tojások épphogy keményedni kezdenek, a lehéjazott és felszeletelt paradicsomokat beledobjuk megsózzuk, kevés petrezselyemzöldjét vagdosunk bele, és párszor jól átforgatva benne, tálaljuk.

PARADICSOM SALÁTA (1 csomag 3-4 személyre elegendő)

A paradicsomokat szobahőmérsékleten felolvasztjuk addig, amíg vágni lehet. Ezután. felszeleteljük és salátás tálra soronként lerakjuk. Minden sort megsózunk és megszórjunk pici cukorral és apróra vágott metélőhagymával. Kevés mustárral elkevert ecetes vizet öntünk rá.

PARAJ FŐZELÉK (Személyenként 10 dkg parajkrémet számítunk)

A parajkrémet 1-2 kanál forró tejben felfőzzük. Világos rántást készítünk, felengedjük egy kevés hideg tejjel és a parajhoz vegyítjük. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Tehetünk bele egy pici összezúzott fokhagymának a levét és 1-2 darab sós vízben főtt és burgonyanyomón áttört burgonyát is. Tükörtojással vagy bundás zsemlével igen jó vacsora.

PARAJOS OMLETT (1 személyre számítva)

Egy tojáshoz egy evőkanál teljesen felolvadt parajpürét számítunk. A tojás sárgáját kevés sóval és 1 kanál tejföllel elkeverjük, majd hozzáadjuk a parajt. A tojás fehérjét kemény habbá verjük és 1 kis kanál liszttel - felváltva - az előző masszához vegyítjük. Kevés forró zsírban, palacsintasütőben omletteket sütünk. Reszelt sajttal megszórva és forró olvasztott vajjal meglocsolva tálaljuk.

PARAJ PUDING (4 személy részére elegendő)

4 dkg vajból és 4 dkg lisztből világos rántást készítünk. Felengedjük 1 dl tejjel és addig főzzük, amíg elválik a lábas szélétől. Ha kihűlt, egyenként 4 tojás sárgáját keverjük bele. 20 dkg parajpürét szitára téve teljesen felolvasztunk, majd az elkevert tojásokhoz tesszük, kicsit megsózzuk, végül a 4 tojás keményre vert habját vegyítjük hozzá. Hideg zsírral kikent formába öntjük, és vízgőzben, lefedve, lassú tűzön 30-40 percig főzzük. Tálra borítva, forró vajjal és 1-2 kanál tejföllel leöntve tálaljuk.

SÓSKA LEVES (Személyenként 5 dkg sóskakrémet számítunk)

A sóskapürét forró vízbe dobjuk és pár percig forraljuk. Tejfölös liszttel behabarjuk, kevés zsírt keverünk bele, és újból felfőzzük. Sóval, pici cukorral és kevés Yestorral ízesítjük. Pirított zsemlekockával tálaljuk.

SÓSKA MÁRTÁS

Ugyanúgy készül, mint a sóska leves, csak sűrűbbre hagyjuk, és a sóskát kevesebb vízben főzzük meg.

TÖK FŐZELÉK (Személyenként 15 dkg tököt veszünk)

Forró zsírba kevés hagymát reszelünk, majd a megfagyasztott tököt beledobjuk. Fedő alatt, néhány perc alatt, puhára pároljuk. Tejfölbe lisztet keverünk és a főzeléket behabarjuk. Ízlés szerint sóval, pici cukorral és ecettel ízesítjük. Tálaláskor kevés tejföllel meglocsoljuk.

UBORKA SALÁTA

A legyalult uborkát tálba téve, szobahőmérsékleten felolvasztjuk. Szitára tesszük, levét lecsurgatjuk (nem nagyon erősen nyomkodjuk ki). Pici sóból, cukorból, ecetből és vízből páclevet készítünk, és a tálba helyezett uborkára öntjük. Törött borssal és pirospaprikával díszítve tálaljuk. Aki szereti, pici összezúzott fokhagymát is keverhet az uborka közé.

TEJFÖLÖS UBORKA SALÁTA

A gyalult uborkát forró vízzel leöntjük és pár percig a forró vízben hagyjuk. Levét erősen kinyomkodva, tálba tesszük. Picit megsózzuk, majd tálalás előtt leöntjük sűrű tejföllel. Pirospaprikával díszítve tálaljuk.

ZÖLDBAB LEVES (Személyenként 5 dkg zöldbabot számítunk)

A zöldbabot 1 cm-es darabokra vágjuk, és forró sós vízben kb. 5 perc alatt puhára főzzük. Ezután tejföllel behabarjuk, teszünk hozzá egy kevés zsírt, sóval, ecettel, apróra vágott petrezselyemzöldjével, pici cukorral és egészen kevés Yestorral ízesítjük. Tálalás előtt apró, vajas galuskát főzünk bele.

ZÖLDBAB FŐZELÉK (Személyenként 12 dkg zöldbabot számítunk)

Az összevágott zöldbabot kevés forró vízben, pici sóval puhára főzzük (kb. 5 perc alatt). Világos barna rántást készítünk; kevés reszelt hagymát és pirospaprikát teszünk bele. Hideg vízzel felengedjük, és a babhoz vegyítjük; felforraljuk. Ízlés szerint ízesítjük sóval, ecettel, esetleg kevés cukorral. Tejföllel tálaljuk.

ZÖLDBAB RAGOUT (1 személyre 15 dkg zöldbabot számítunk)

A zöldbabot feldaraboljuk, forró zsírba tesszük, amelyben előzőleg kevés apróra vágott hagymát fonnyasztottunk, majd saját eresztett levével puhára pároljuk. Még mielőtt teljesen megpuhulna, apró szeletekre vágott gombát, néhány szelet nyers paradicsomot és sót teszünk hozzá. Ha minden puha, leöntjük tejföllel. Burgonya körettel vagy rizzsel tálaljuk.

ZÖLDBAB ANGOLOSAN (1 doboz 3 személy részére elegendő)

A zöldbabot lobogó sós vízbe dobva, kb. 5-8 percig fedő alatt főzzük. A vizet szitán lecsurgatjuk róla; és forró vajjal leöntve tálaljuk. Vaj helyett önthetünk rá tejfölt is, és megszórhatjuk vajban pirított zsemlemorzsával, de ebben az esetben forró sütőben át kell sütnünk.

ZÖLDBAB SALÁTA

Forró, sós vízben puhára főzzük a babot. Levét lecsurgatjuk. Sós, ecetes, cukros vízből páclevet készítünk, beletesszük a babot, és ½ óráig állni hagyjuk benne. Tetejét törött borssal és finomra vágott hagymával szórjuk meg.

ZÖLDBORSÓ LEVES (Személyenként 3 dkg-ot számítunk)

A zöldborsót forró zsírban, nagy csomó apróra vágott petrezselyemzöldjével puhára pároljuk. Meghintjük liszttel és feleresztjük hideg vízzel, majd felforraljuk. Ha nagyon gyenge, fiatal, apró szemű a borsó, akkor lisztezés helyett világos rántással rántjuk be a levest, mert a szemek a hintésnél könnyen elmorzsolódhatnak. Ízlés szerint sót, cukrot és Yestort teszünk hozzá. Tálalás előtt vajas galuskát főzünk bele.

ZÖLDBORSÓ FŐZELÉK (1 személyre 12 dkg-t veszünk)

Ugyanúgy készítjük, mint a zöldborsó levest, csak kevesebb vízzel, sűrűbbre főzzük.

ZÖLDBORSÓ ANGOLOSAN (Személyenként 15 dkg-ot számítunk)

A zöldborsót kevés petrezselyemzöldjével és pici sóval, vajon saját eresztett levében megpároljuk. Az angolos köretek egyik legkedveltebb eleme az így elkészített zöldborsó.

ZÖLDBORSÓ SALÁTA (Személyenként 10 dkg-ot számítunk)

Forró vízbe pici cukrot és sót teszünk, majd a szép gyenge zöldborsót 5 percig főzzük benne. Szitára öntve, levét jól lecsurgatjuk róla. Ezalatt sűrű tartármártást készítünk, és a borsóval összekeverjük.

RIZIBIZI (Személyenként 5 dkg rizst és 5 dkg zöldborsót veszünk)

Rizs köretet készítünk (lásd Köreteknél). Ezalatt a zöldborsót forró zsíron, apróra vágott petrezselyemzöldjével, pici sóval és cukorral, saját eresztett levében megpároljuk. A kész rizzsel összevegyítjük. (Ne kanállal, hanem kétágú pecsenye villával, nehogy a rizst összetörjük.)

FŐTT TENGERI

A fagyasztott, gyenge csöves kukoricát szobahőmérsékleten felolvasztjuk. Ezután lobogó, forró sós vízben 15 percig főzzük. Azonnal fogyasztjuk.

II. HÚSOK

Előírás:

A gyorsfagyasztott áruk között a húsok mint félkész, vagy teljesen kész ételek szerepelnek. készítésük tehát igen egyszerű. Fontos, hogy amennyiben nem polyetylenbe van csomagolva az áru, a papírburkolatot forró vízbe mártva gyorsan szedjük le róla. A sütésnél és a melegítésnél egyaránt vigyázzunk arra, hogy a bús mindig jól megsüljön, vagy átforrósodjék.

1. FÉLKÉSZ ÁRU

PIRÍTOTT MÁJ (1 csomag 2 személy részére elegendő)

A gyorsfagyasztott máj mellett levő hagymát apróra összevágjuk és bő forró zsírban megfonnyasztjuk. Hozzátesszük a májat, és nagy tűzön jól átsütjük. A tűzről levéve egy kis kanál pirospaprikát szórunk rá, megsózzuk, befedjük és 5 perc múlva tálaljuk.

EGYSZERŰ MÁJPÁSTÉTOM (1 csomag 2-3 személy részére elegendő)

A gyorsfagyasztott májból májpástétomot is készíthetünk (lásd hideg Egytálételeknél). A készítés könyvemben szereplő recepttel teljesen azonos, azonban a készítés napján kell elfogyasztani.

MÁJKRÉM

A különböző ételek töltéséhez, szendvicsek kenéséhez Mirelite májból a következő eljárással készíthetünk krémet. A májat szobahőmérsékleten kicsit megolvasztjuk, majd a csomagban levő hagymának csak ¼ részét apróra vágjuk, és forró zsírban megfonnyasztjuk. Hozzátesszük a májat, és nagy tűzön hirtelen megsütjük. Húsdarálón két kemény tojással együtt háromszor ledaráljuk, majd szitán is áttörjük. Megízesítjük sóval, pici törött borssal, egy késhegynyi porcukorral (ez adja meg a libamájhoz hasonló ízét), és 1 kanál sűrű tejföllel elkeverjük. A készítés napján el kell fogyasztani.

MÁJAS RIZOTTÓ (1 csomag májból 3-4 személy részére készíthetünk rizottót)

Elkészítjük a rizst (lásd Köreteknél). Ezalatt a májból rendes pirított májat készítünk. 15 dkg Mirelite zöldborsót kevés zsíron puhára párolunk, s ha mindennel elkészültünk, a rizzsel összevegyítjük. Zsírral kikent formába nyomkodjuk és tálra borítva tálaljuk. Tetejére reszelt sajtot szórunk.

RÁNTANI VALÓ MÁJ

A májat szobahőmérsékleten hagyjuk kicsit felpuhulni, majd forró, bő zsírban szép pirosra sütjük.


2. KÉSZÉTELEK

A készételek közül a marha-és sertéspörköltből többféle egytálételt készíthetünk, amelyeket a gyors vacsoráknál igen jól alkalmazhatunk.

MARHA PÖRKÖLT (2 személy részére elegendő)

A gyorsfagyasztott marha pörköltet lábasba téve, kellőképpen átforrósítjuk, és burgonya vagy galuska körettel tálaljuk. Készíthetünk belőle gulyáslevest! (lásd Leveseknél), töltött burgonyát, rakott burgonyát, rakott palacsintát (lásd Egytálételeknél) stb. is.

SERTÉS PÖRKÖLT (2 személy részére elegendő)

A sertés pörköltet ugyanúgy készíthetjük el, mint a marha pörköltet. Igen ízletessé tehetjük, ha pici liszttel és tejföllel behabarjuk, és ezáltal úgynevezett "sertés paprikást" készítünk belőle. Galuskát és savanyúságot adunk hozzá. Készíthetünk belőle kevés Mirelite zöldborsó hozzáadásával zöldborsós ragout-t, vagy karfiollal karfiolos becsináltat. Ezenkívül felhasználhatjuk mindazokhoz az ételekhez, amelyeket a marha pörköltnél felsoroltam. Igen jó belőle a húsos metélt vagy spagetti is.


3. Tésztafélék

A Mirelite tésztafélék közül eddig csak a szilvás gombóc és májgombóc került forgalomba.

SZILVÁS GOMBÓC

A szilvás gombócot forró sós vízben kifőzzük. (Akkor jó, ha a víz színére feljön.) Zsírban pirított zsemlemorzsába forgatjuk és porcukorral bőven meghintve tálaljuk.

MÁJGOMBÓC

Tálalás előtt, a forrásban levő levesbe főzzük.

III. GYÜMÖLCSÖK

Háromféle gyorsfagyasztott gyümölcs kerül forgalomba: natúr, cukrosan eltett gyümölcsök és gyümölcskrémek. A gyümölcsöket jól fel tudjuk használni tészták és egyéb ételek készítésénél, de mint kitűnő üdítő gyümölcsöket is szívesen fogyasztjuk. A gyümölcskrémek önállóan fogyaszthatók, azonkívül turmix-italokat és egyéb édességeket is készíthetünk belőlük.

SZILVÁS-, CSERESZNYÉS-ÉS MEGGYES RÉTES

Mind a házilag készített rétestésztát, mind a készen vett réteslapokat egyaránt tölthetjük télen a gyorsfagyasztott gyümölcsökkel. A gyümölcsöt szobahőmérsékleten hagyjuk felolvadni, majd kimagozzuk és szűrőkanálba téve, levét jól lecsurgatjuk. Egyébként pontosan úgy járunk el vele, mint a friss gyümölcsökkel. (Lásd Sült tésztáknál.)

MEGGYES VAGY SZILVÁS LEPÉNY

Lepényekhez és pitékhez a kissé megolvadt gyümölcsöt előbb kimagozzuk, levét jól lecsurgatjuk, majd ugyanúgy használjuk fel, mint a friss gyümölcsöt (lásd Süteményeknél).

EGYENSÚLY TÉSZTA

A tésztát elkészítjük (lásd Süteményeknél), és tepsibe téve gyorsfagyasztott cseresznyével szórjuk meg sütés előtt. A cseresznyét előzetesen természetesen szobahőmérsékleten kissé felolvasztjuk, levét jól lecsurgatjuk és kimagozatlanul tesszük a tésztára.

CSERESZNYE FELFÚJT

10 dkg vajat vagy margarint habosra keverünk, majd egyenként hozzáadunk 3 tojás sárgáját és 15 dkg porcukrot; ezzel is jól elkeverjük. Egy citrom lereszelt héját és levét, ½ sütőport, 1 csésze tejet teszünk bele. Végül a 3 tojás keményre vert habját és 30 dkg grízes lisztet habverővel könnyedén hozzávegyítünk. Zsírral kikent tepsibe öntjük, tetejét teleszórjuk félig megolvadt cseresznyével. Előmelegített sütőben lassú tűznél szép világosra sütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk.

EPRES PISKÓTA TORTA

2 tojás fehérjéből kemény habot verünk; hozzáadjuk a 2 tojás sárgáját, 10 dkg porcukrot, 10 dkg lisztet és ¼ sütőport. Könnyedén összevegyítjük és zsírozott papírral kibélelt tortaformában megsütjük. Ha kihűlt, 2 dl jól behűtött tejszínből kemény habot verünk és kis vaníliás cukorral ízesítve, a tortára vastagon felrakjuk. Tetejét sűrűn beszórjuk eperrel (fagyott állapotban).

ALMA HAB

Egy doboz almakrémet tűzön felolvasztunk; belecsepegtetjük ½ citrom levét, hozzákeverünk 10 dkg lehéjazott és apróra összevágott mandulát. 3 tojás fehérjét kemény habbá verünk. 15 dkg porcukorral még tovább verjük, majd az olvadt almakrémhez könnyedén hozzávegyítjük. Lehűtve piskótával és aprósüteménnyel tálaljuk.

EPER VAGY SZAMÓCA DESSZERT

Desszertnek adhatunk gyorsfagyasztott epret vagy szamócát tejszínhabbal. Egy doboz eperhez 2 dl tejszínből kemény habot verünk, kevés cukorral összevegyítjük. Üvegtálra halmozzuk, majd a fagyott eperrel vagy szamócával a tálat, ill. a tejszínhabot sűrűn körülrakjuk, sőt tetejére is szórunk néhányat. Azonnal tálaljuk.

ŐSZIBARACK DESSZERT I.

A levében felolvasztott őszibarackot a léből kiemeljük, és sűrű, forró vanília sodóval (lásd Sodóknál) leöntve tálaljuk. Vigyázzunk, hogy a léből csak akkor emeljük ki, amikor már a sodóval leöntjük, mert az őszibarack rendkívül kényes gyümölcs, s ha szárazon marad a levegőn, megbarnul.

ŐSZIBARACK DESSZERT II.

Az őszibarackot szobahőmérsékleten felolvasztjuk, a cukoroldatból kivesszük, és piskóta szeletekre szabályszerűen felrakjuk. Hideg sűrű csokoládéöntettel vagy csokoládékrémmel leöntve tálaljuk (lásd Sodóknál és Krémeknél).

SÁRGADINNYE DESSZERT

A sárgadinnyét szobahőmérsékleten 2-3 órán át olvasztjuk. Levét leöntjük, üvegtálba rakjuk, rummal meglocsoljuk, porcukorral meghintjük, és rumos meggyel körülrakva tálaljuk.

GYÜMÖLCS LEVESEK

A gyorsfagyasztott gyümölcsökből pontosan úgy készítjük el a leveseket, mint a friss gyümölcsből (lásd Gyümölcs levesek).

EGRES-, MEGGY-ÉS RIBISZKE MÁRTÁS

Ugyanúgy készülnek, mint a friss gyümölcsből készített mártások (lásd Mártásoknál).

EPER-ŐSZIBARACK BÓLÉ

Készítése ugyanaz, mint a friss gyümölcsé (lásd Hűsítő italoknál). Ízre is ugyanaz lesz. Előnye, hogy télen is bármikor előállítható. Nyáron pedig könnyíti az ital hűtését.












Népszerű bejegyzések ezen a blogon

5. A gulyásleves (kb.10 főre)

Mák muffin

Montenegrói útibeszámoló