Miből mennyit mérjünk a főzéshez?
A mai napig adós voltam a táblázatok közlésével. Ezeket Brüklerné Buday Ella állította össze és az alábbi oldalakon szereplő receptek elengedhetetlen tartozékai.
Oldalak:
- Levesek és levesbetétek
- Egytál ételek
- Halak
- Húsok
- Mártások
- Főzelékek
- Köretek
- Tészták
- Házi cukrászat
- Teasütemények és szendvicsek
A szerző úgy írta meg a recepteket, hogy minden speciális hozzávalót egy személyre ad meg, de az alapvető hozzávalók mennyiségét ezekben a táblázatokban tünteti fel, szintén egy személyre számítva.
Például álljon itt a Párolt káposzta receptje, melyet a mai Márton napi ebédhez készítettem el.
PÁROLT KÁPOSZTA
A fehér vagy vörös káposztát finommetéltre vágjuk vagy káposztagyalun legyaluljuk. Személyenként 3 dkg vöröshagymát vékony karikákra vágunk, és forró zsírba lerakjuk mind a káposztát, mind a hagymát. Megszórjuk kevés köménymaggal, sóval, pici cukorral, meglocsoljuk egy-két kanál ecettel és fedő alatt keverés nélkül puhára pároljuk. Sertéshús, liba és kacsa mellé tálaljuk.
Ha ezt a leírást gyanútlanul a kezünkbe vesszük, azt állapíthatjuk meg első ránézésre, hogy itt valami hiba történt, hiszen a hagyma mennyiségét megadja, de a káposztáét nem. Ezrét kell tudnunk, hogy itt vannak ezek a táblázatok. Mindjárt látjuk is a táblázatból, hogy ha a káposztát köretként adjuk, akkor személyenként 15 dkg -ot kell számítanunk. Tehát 3 dkg hagymához kell mérnünk 15 dkg káposztát. Ez az arány fontosabb - ahogy a káposzta a hagymához viszonyul -, mint a személyre szabott mennyiség, hiszen dönthetünk úgy is, hogy nem főzünk egy személyre 15 dgk káposztát, mert abban az esetben ha hagymás, tört burgonyát is sütünk, kevesebb káposzta köríti a libacombot.
Táblázatok:
Főzelékfélék 1.
Főzelékfélék 2.
Rántás, párolás, hintés, habarás
Húsok 1.
Húsok 2.
* a húsok nyersen, a baromfi élve értendő
** a táblázat végén szereplő "zöldség, zsír, hagyma" értelemszerűen a húsok elékszítéséhaz adott anyagokként értendők
Tésztafélék